The 2018 Oscars Winners
In a ceremony that openly and abruptly confronted Hollywood’s abuse issues from across the past year, it was the great moments celebrating inclusion and acceptance – such as the #MeToo and #TimesUp celebratory video package – that stole the show at the 90th annual Oscars. Best Picture favourite The Shape of Water was the most successful of the nominees, bagging 4 awards on the night, while there weren’t any major surprises in the acting categories.
The speech of the night came from Frances McDormand who won the Performance by an Actress in a Leading Role category and invited every other nominated female filmmaker to stand with her in the midst of instructing producers and executives to fund each of their latest projects.
Here is the complete list of winners at the 2018 Oscars:
Best Actor in a Supporting Role – Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Willem Dafoe (The Florida Project)
Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Richard Jenkins (The Shape of Water)
Christopher Plummer (All the Money in the World)
Achievement in Makeup & Hairstyling – Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder
Achievement in Costume Design – Phantom Thread
Beauty and the Beast
Darkest Hour
The Shape of Water
Victoria & Abdul
Best Documentary Feature – Icarus
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Last Men in Aleppo
Strong Island
Achievement in Sound Editing – Dunkirk
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Achievement in Sound Mixing – Dunkirk
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Achievement in Production Design – The Shape of Water
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Best Foreign Language Film – A Fantastic Woman (Chile)
The Insult (Lebanon)
Loveless (Russia)
On Body & Soul (Hungary)
The Square (Sweden)
Best Actress in a Supporting Role – Allison Janney (I, Tonya)
Mary J Blige (Mudbound)
Lesley Manville (Phantom Thread)
Laurie Metcalfe (Lady Bird)
Octavia Spencer (The Shape of Water)
Best Animated Short Film – Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes
Best Animated Feature Film – Coco
The Boss Baby
The Breadwinner
Ferdinand
Loving Vincent
Achievement in Visual Effects – Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
Achievement in Film Editing – Dunkirk
Baby Driver
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Documentary Short Subject – Heaven is a Traffic Jam on the 405
Edith + Eddie
Heroin (E)
Knife Skills
Traffic Stop
Best Live Action Short Film – The Silent Child
DeKalb Elementary
The 11 O’Clock
My Nephew Emmett
Watu Wote: All of Us
Best Adapted Screenplay – Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound
Best Original Screenplay – Get Out
The Big Sick
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Achievement in Cinematography – Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water
Best Original Score – The Shape of Water
Dunkirk
Phantom Thread
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Original Song – Remember Me (Coco)
Mighty River (Mudbound)
Mystery of Love (Call Me By Your Name)
Stand up for Something (Marshall)
This is Me (The Greatest Showman)
Achievement in Directing – Guillermo Del Toro (The Shape of Water)
Christopher Nolan (Dunkirk)
Jordan Peele (Get Out)
Greta Gerwig (Lady Bird)
Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
Best Actor in a Leading Role – Gary Oldman (Darkest Hour)
Timothee Chalomet (Call Me By Your Name)
Daniel Day Lewis (Phantom Thread)
Daniel Kaluuya (Get Out)
Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq)
Best Actress in a Leading Role – Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Sally Hawkins (The Shape of Water)
Margot Robbie (I, Tonya)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Meryl Streep (The Post)
Best Picture – The Shape of Water
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Wins per film:
4 – The Shape of Water
3 – Dunkirk
2 – Blade Runner 2049, Coco, Darkest Hour, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
1 – A Fantastic Woman, Call Me By Your Name, Dear Basketball, Get Out, Heaven is a Traffic Jam on the 405, Icarus, I, Tonya, Phantom Thread, The Silent Child
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]